W zeszłym tygodniu
Wszystkich
Twoje IP: 3.139.72.78
Czas serwera: 2024-04-19 06:42:49

XVIII edycja Festiwalu Wsi Polskiej „Na styku Trzech Ziem”

Tegoroczna XVIII już edycja Festiwalu Wsi Polskiej „Na styku Trzech Ziem” w Starych Wierzchowiskach przebiegła pod hasłem „KRÓLESTWO MALINOWE”. Uroczystości poprzedziła Msza święta w lokalnym Kościele pw. Matki Bożej Ostrobramskiej, którą celebrował ks. kan. Janusz Zań.
Imprezę plenerową przy budynku dawnej Szkoły Podstawowej w Starych Wierzchowiskach otworzył pan Burmistrz Bełżyc Ireneusz Łucka oraz Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach pani Joanna Sidorowicz. Zaznaczyli, że Festiwal to swego rodzaju święto plonów, podczas którego doceniamy trud rolników. Stanowi on wspaniałą okazję międzypokoleniowej integracji i zaprezentowania dorobku polskiego rolnictwa oraz kultury i sztuki ludowej. Wśród uczestników tegorocznej uroczystości gościliśmy również Przewodniczącego Rady Miejskiej w Bełżycach pana Grzegorza Kamińskiego, Sekretarz Gminy Bełżyce panią Joannę Kaznowską, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Bełżycach panią Magdalenę Widelską, Radnych Rady miejskiej w Bełżycach, sołtysów, mieszkańców oraz przybyłych gości.
W programie znalazły się występy zespołów i solistów, a wśród nich na plenerowej scenie wystąpiły: Zespół Śpiewaczy z Wierzchowisk wraz z chórem Cordial, Zespół Śpiewaczy „Jarzębinki”, Zespół Śpiewaczy z Wojcieszyna, Kapela Bełżycka oraz solistki Zosia Kędzierska i Julia Winiarska. Gościnnie na zakończenie festiwalu na scenie wystąpiła Kapela i Zespół „Swojacy” z Niedrzwicy Kościelnej.
Ponadto, ja co roku, odwiedzających przyciągnęły bogato wyposażone i wystrojone stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z dekoracją malinową w roli głównej. Tradycyjne smakołyki okolicznych gospodyń jak również ich niezwykła gościnność zachwyciły zarówno gości jak i mieszkańców ościennych miejscowości przybyłych na Festiwal. Nie zabrakło także atrakcji dla dzieci: dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn, pyszne gofry, lody, stoiska z zabawkami oraz dmuchanymi balonami przyciągały najmłodszych uczestników festiwalowych uroczystości
Podczas festiwalu odbyły się również „malinowe” konkursy:
- na najładniejsze stoisko – dekoracja, której tematem przewodnim są maliny;
- na najlepszą malinówkę;
- na najlepsze ciasto z wykorzystaniem malin;
- na najlepszy sok malinowy.
W konkursie na „Najładniejsze stoisko-dekorację, której tematem przewodnim są maliny” wzięło udział 6 stoisk Kół Gospodyń Wiejskich, z których laureatami zostali:
I miejsce - KGW Stare Wierzchowiska
II miejsce - KGW Podole
III miejsce KGW „W kratkę” Kierz
Pozostali uczestnicy: KGW we Wronowie, Zespół Śpiewaczy z Wojcieszyna oraz KGW „Jagody” z Krężnicy Okrągłej otrzymali wyróżnienia z nagrodami.
W konkursie na „Najlepszą malinówkę” spośród 10 uczestników laureatami zostali:
I miejsce - Danuta Wójtowicz KGW Podole
II miejsce - Magdalena Michalak KGW „W kratkę” Kierz
III miejsce - Krystyna Sieńko KGW „Jagody” Krężnica Okrągła
Do konkursu na „Najpyszniejsze ciasto z wykorzystaniem malin” zgłosiło się 23 uczestników, z których laureatami zostali:
I miejsce - KGW Wronów
II miejsce - Bogumiła Niedziela KGW Podole
III miejsce - Janina Wojtaszko
W konkursie na „Najlepszy sok malinowy” wśród 14 uczestników laureatami zostali:
I miejsce - Maria Marek
II miejsce - Iwona Knap
III miejsce - Teresa Mazur KGW Wronów
Uczestnikom konkursów składamy serdeczne podziękowania za udział, wielkie zaangażowanie podczas Festiwalu a laureatom gratulujemy wygranych.
Ostatnim punktem tegorocznej edycji „Spotkania na styku Trzech Ziem” była potańcówka, podczas której wszyscy wspaniale się bawili. Wszystkim przybyłym na tegoroczny Festiwal dziękujemy i zapraszamy na kolejna edycję w przyszłym roku.